Guta rysuje

Gutka rysuje i maluje, mniej więcej odkąd skończyła półtora roku. Kredkami, farbami, tuszem, ołówkiem, flamastrem, markerem i kredą – słowem wszystkim, co wpadnie pod rękę. Na początku małe formaty A4 mało ją interesowały. Owszem, zamawiała u nas rysunki kota, konia, swoją kuzynkę Manię, bałaja (bałwana), koło, czasem też pozwoliła odrysować dłoń lub stopę.

Rewolucja nastąpiła dopiero kiedy na podłodze rozłożyliśmy arkusze flipchartów, pozostałość z jakiś warsztatów. Do kartek dorzuciliśmy parę grubych, miękkich kredek. Świetnie zadziałał także rulon szarego kartonu ze sklepu budowlanego. Teraz Gutka chętnie rysuje wszędzie i zawsze: w kajetach, w kalendarzach rodziców, na luźnych białych kartkach i pudełkach wygrzebanych z domowej makulatury. Poza tym, rzecz jasna, na szafkach, ścianach, na pościeli i stole, a także na podłodze pod dywanem – znaki istnienia! jak nazwał podobny gest mieszkańców Murzynowa Jacek Olędzki – uwielbiamy je odkrywać.

Dzisiaj Gutka rysuje już sama i opowiada o tym co stworzyła. Zaczęła również inspirować się naszymi kolażami. Sama wybiera ścinki albo zamawia kształty, które chce przykleić na rysunku. Kto jest na rysunkach Gutki? Koty, baba, konie, kuzynki, a najczęściej to cici (cycuszek) przeżywa szalone przygody.

Materiały? Pierwsze czeskie kredki – fasolki dostała od baby. Tata uważa, że najlepiej sprawdzają się tłuste Stabilo zdobyte przez niego w strugach sycylijskiego deszczu. Chętnie też używa naszych akwarelowych kredek ołówkowych, i właściwie od tego się zaczęło. Najlepiej popróbować w sklepie, maznąć jedną na próbę. Ważne, żeby rysowanie było zawsze dostępne. Naszym hasłem jest skrzynka z kredkami i kartki w każdym pokoju! Gotowe rysunki i kolaże wiszą na sznurku, wkrótce wernisaż! 

W tym odcinku wystąpiły, między innymi: Kredki Stabilo: można o nich poczytać tutaj. Czeskie fasolki, których nie udało nam się znaleźć on line, najbardziej przypominają na przykład, takie kredki albo takie kamyki, które można dostać w Polsce. Kamyki, stożki i gwiazdki, to dobre propozycje na pierwsze chwyty i odkrywanie rysowania. W związku z tym, że mają delikatniejszy kolor, niż tradycyjne kredki, potem zastępują je mocniejsze zawodniczki.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s