Kilka dni temu pisałem o tym jak trudno jest stworzyć ciekawą wystawę dla dzieci. Już za chwilę, w jednym z warszawskich muzeów, jako Bebegu będziemy prowadzić artystyczne warsztaty rodzinne.
Podczas naszych spotkań będziemy tropić jednorożce, małpki, słonie i gazostwory, śpiewać, robić maski, kleić collage, wymyślać choreografię, tańczyć. Będziemy też bawić się skojarzeniami, eksperymentować z luksografią, wąchać przedziwne zapachy maszyn i grać na maszynowych perkusjach. To wszystko będzie się działo w niesamowitej przestrzeni Muzeum Gazowni Warszawskiej. Znacie takie miejsce? Znajduje się na warszawskiej Woli, na ulicy Marcina Kasprzaka 25.
Wpadajcie. Warsztaty są dedykowane dla rodzin z dziećmi w wieku 4-10 lat. Starszaki, nie martwcie się, dla was szykuje się cykl warsztatów szkolnych.
Terminy rodzinnych warsztatów dla dzieci:
19 listopada, 26 listopada, 3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia
Godziny warsztatów: 11.00-13.00
Wiek dzieci: 4-10 lat
Warsztaty są bezpłatne.
Zapisy pod adresem email: warsztaty.muzeum@pgnig.pl
Informacja na stronie muzeum o tu.
Program warsztatów
19 listopada, Gazostwory
Poznajcie Schirmera, Richtera, Lilpopa oraz Ssawę – gazostwory z muzeum. A teraz rozejrzyjmy się i zobaczmy czy jeszcze tu ktoś nie mieszka. Metodami naszych działań będzie kolaż i assem- blage. Stworzymy trójwymiarowe postacie, które będą dokazywać w muzeum niczym Space Inva- ders na ulicach wielkich miast.
26 listopada, Noc – dzień. Mechaniczny ogród elektryczny
Rozwój przemysłu biegnie równolegle z rozwojem fotografii. Na wystawie doświadczymy różnego rodzaju światła i cienia. Będziemy przyglądać się jak światło rysuje i rzeźbi kształty na światłoczu- łym papierze, a każdy z uczestników własnoręcznie wykonana luksografię.
3 grudnia, Ruszyła maszyna
Razem udamy się w dźwiękową podróż po wystawie. Sprawdzimy jak brzmi pompa, kuchenka i licznik gazowy. Będziemy stukać, pukać, gwizdać i skrzypieć. Spreparujemy industrialne instrumenty z przygotowanych na tę okazję trybów i trybików. Na koniec stworzymy orkiestrę, którą odegramy naszą własną symfonię triumfu maszyn.
10 grudnia, W rytmie maszyn
Tym razem przestrzeń muzeum zostanie opowiedziana ruchem. Zastanowimy się na ile nasze ciało jest maszyną (Hymn do maszyny mego ciała, Tytus Czyżewski, 1920), a może odwrotnie, na ile maszyna ma ciało. Na koniec stworzymy taneczny performance We are the robots.
17 grudnia, Coś tu pachnie
Czy wiecie jak pachnie sprężarka gazu miejskiego lub lampa gazowa? Doświadczymy przestrzeni muzeum jako generującej różne nietypowe zapachy. Zapachy te będziemy zbierać i opisywać, na koniec stworzymy własny industrialny fragrance.
Adres:
Muzeum Gazowni Warszawskiej
ul. M. Kasprzaka 25,
01-224 Warszawa