Курочка ряба

Ryga. Dawny przedrewolucyjny przepych miesza się z tęsknotą za minimalistyczną Skandynawią. Między tym wszystkim ślady postradzieckiej rzeczywistości. Wyszliśmy z bardzo ciekawego Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (o wystawie napiszemy w kolejnym odcinku) i żwawo ruszyliśmy w poszukiwaniu dobrej przekąski. Mijamy witryny ryskich kamienic, szewca, aptekę, zakład lalkarski i kwiaciarnię. O, jajko! Z zakurzonej witryny wesoło mruga do nas jajko. Ale właściwie nie jest to zwykłe jajko, ale… Skuszeni zaglądamy za ciężkie, stalowo szklane drzwi. Przedzieramy się przez książki i książeczki, kalendarze, mapy i atlasy, pocztówki, kredki i balony, książki i książeczki. Księgarnia i papiernik w jednym, do wyboru literatura w językach łotewskim i rosyjskim. Odnajdujemy też nasze jajo czyli Курочка ряба.

Курочка ряба jest popularną ludową rosyjską bajką. Wystarczy wpisać ten tytuł w internetową wyszukiwarkę a ukaże nam się nieskończona ilość jej wydań. Historia jest to filozoficzna, o kurze, która zniosła nietypowe jajko. Puenty nie będę zdradzał. Polecam.

Zatrzymaliśmy się jednak przy tej liczącej zaledwie kilka stron książeczce z jeszcze innego powodu. Otóż w przeciwieństwie to innych wydań, tu kreska nie jest banalna i pyzata, ale mocna i z fantazją, rodem z plakatów rosyjskich konstruktywistów. Litery przechodzą w kształty, forma tętni, żyje, jest rytm i światło! A całość namalowana po prostu flamastrami.

Autorem tych niezwykłych ilustracji jest художник Władymir Tichomirow. Artysta ów nie słynie z bajek dla dzieci, ale ekspresyjnych portretów rosyjskiej codzienności – takie obrazy często udostępnia na swoim profilu vk. Są to sceny ze świata polityki i ulicy, ale też trawestacje przysłów. Charakterystyczne dla twórcy jest malowanie słów lub całych zdań jako elementu obrazu. Pojawiają się tytuły, hasła lub całe dialogi, nierzadko wykrzyczane wyrazistą, ostrą czcionką, co sprawia, że obrazy upodobniają się do komiksowych kadrów. Poza tym Tichomirow maluje oniryczne akty, naturę martwą i pejzaże. Słowem, artysta wszechstronny.

Narysowana kolorowymi flamastrami Курочка ряба to zabawa słów, kształtów i kolorów. Litery stają się przestrzenią obrazu: domem, jajem, dźwiękiem. Ilustracja stanowi z tekstem spójną całość, którą czyta się jak partyturę awangardowej muzyki współczesnej. Czytajmy głośno Курочкę рябę. Brzmią charakterystyczne dla bajek powtórzenia i magiczne działania, pojawia się abstrakcja i rytm, ludowa przypowieść zaczyna żyć tu i teraz.

 • Курочка ряба, Ил. Владимир Тихомиров, Звонница, Москва 2012.
 • Reklama

  Jeden komentarz Dodaj własny

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  Połączenie z %s